خانه / آموزش فن بیان / در محل کار از صحبت راجع به موارد زیر بپرهیزیم

در محل کار از صحبت راجع به موارد زیر بپرهیزیم

 ۱- مبلغ حقوق و خرج های ماهیانه

هرگز در مورد حقوق خود با همکاران حرف نزنید. پولی که در می آورید و هزینه هایی که به طور ماهانه برای خانه و زندگی خود دارید، مسایلی هستند که فقط به شما مربوط هستند. صحبت در این زمینه ها فقط باعث برانگیخته شدن حسادت همکاران می شود و ممکن است برایتان گران تمام شود.

۲ – جزئیات زندگی مشترک
شاید در زندگی با همسرتان بسیار خوشحال و خوشبخت باشید یا شاید احساس ناراحتی و بدبختی زیادی داشته باشید. هر چه هست در این رابطه با همکاران خود حرف نزنید. جزئیات رویدادهای زندگی خود را برای دیگران شرح ندهید.

۳ – صحبت در مورد عادت های غذایی یا سیگار کشیدن
اینکه شما چه می خورید و چه نمی خورید به همکار شما چه ارتباطی می تواند داشته باشد؟ یا مثلا اگر اهل سیگار هستید چرا باید برای او این مساله را توضیح دهید. هر نوع عادت غذایی، سرگرمی یا تفریحی خود را به همکاران نگویید.

۴ تا جاییکه امکان دارد در مورد مسایل جامعه، یا مشکلات اقتصادی همه‌گیر با همکاران خود حرف نزنید
اجازه ندهید آنها بدانند شما چه عقاید باورهای اجتماعی دارید.از صحبت در این رابطه به شدت پرهیز کنید.

۵ – باورهای مذهبی هم از مسایلی هستند که لزومی ندارد در مورد آنها با دیگران ها و به ویژه با همکاران صحبت کرد.
۶ – مسخره کردن دیگران
همه ما خندیدن و شوخی کردن در محل کار را دوست داریم زیرا بیشتر زمان خود را در این فضا سپری می کنیم. اما شوخی و خنده ما نباید در نتیجه مسخره یا ناراحت کردن یک فرد خاصی باشند. نباید طوری رفتار کنیم که فردی در میان همکاران ناراحت و رنجیده شود.

۷ – فعالیت های اجتماعی آنلاین
حتی اگر با همکاران خود صمیمیت زیادی احساس می کنید آنها را در شبکه های اجتماعی شخصی خود وارد نکنید. برخی از شبکه های آنلاین برای مسایل کاری هستند. اگر دوست دارید همکاران خود را در دنیای مجازی هم داشته باشید، در این اکانت ها اضافه کنید.اما فعالیت در شبکه هایی همچون فیس‌بوک شاید باعث شود طرز فکر اطرافیان به شما تغییر کند و یا آنها از خصوصی ترین احساسات یا عکس های شما مطلع شوند.

۸ – مسایل پزشکی
صحبت کردن در مورد مشکلات پزشکی یا بیماری باعث نمی شود تا همکاران برای شما دلسوزی یا شما را تیمار کنند! پس دلیلی وجود ندارد در مورد بیماری های خود با آنها صحبت کنید.
۹ – غیبت در مورد همکاران دیگر
حتی اگر کارهای همکارتان به نظرتان عجیب و ناراحت کننده است هرگز آن را به زبان نیاورید. هرگز پشت سر او با همکاران دیگران حرف نزنید. غیبت بسیار ناپسند است زیرا علاوه بر تخریب شخصی دیگر، برای خود غیبت کننده نیز عواقب بدی دارد. حرف های شما شاید به گوش آن طرف برسد و این جا است که ناراحتی ها، کدورت ها، بدبینی ها و دشمنی ها آغاز می شوند.
۱۰-و اگر از کار کنونی خود راضی نیستید و می خواهید آن را عوض کنید، لازم نیست به همکاران خود بگویید.

هر وقت کار مناسب پیدا کردید از آنجا می روید و دلیلی وجود ندارد که آن را به همه اعلام کنید.

درباره‌ی مدیر سایت

سرکار خانم فرزانه سادات معصومیان از سال 1374 تا به امروز در شبکه های مختلفی از جمله رادیو جوان، ایران، پیام، فرهنگ، قرآن، سلامت، شبکه خبر، شبکه چهار، شبکه جام جم و دیگر برنامه های صداوسیما فعالیت داشته است. وی این سایت را با هدف انتقال تجربه خود در عرصه سخنرانی و گویندگی به علاقه مندان راه اندازی کرده است.

حتما ببینید

چگونگی رفتار در محیط کاری

بهترین شیوه های رفتار در محیط کاری، که همه باید بدانند!!

بهترین شیوه های رفتار در محیط کاری، که همه باید بدانند!! انسان موجودی اجتماعی است …

۳ نظر

  1. عالی بود سعی میکنم رعایت کنم

  2. سلام و عرض ادب و احترام.بسیار مقاله عالی و مفید و بسیار آموزنده ای بود.از لطف و محبت شما بی نهایت سپاسگزارم.شاد و تندرست و موفق باشید.

  3. سلام جالبه فقط میمونه یه سوال که پس درباره چی حرف بزنیم؟
    یعنی کلا به نظرم اگر در همه جا از آنچه باید انجام دهیم حرف بزنید واموزش ببینیم بهتراز اینه که مرتب بگویم و بنشویم که چه نباید بکنیم.
    کلا روانشناسانی که روز ذهن کار کرده اند معتقدند برای ذهن ما خیلی بکن و نکن مهم نیست مهم اینه که به چه چیزی توجه کنه. همونطور که اغلب والدین درباره فرزندانشون میگن: دلم از این میسوزه که بهش گفته بودم این کار رو نکنه به فلان وسیله نزدیک نشه با بهمان کس حرف نزنه . ودقیقا همه این کار ها رو انجام نداده.
    ویکی نیست به اون والدین بگه تاحالا به فرزندانتون گفتید چه کارهایی بکنند؟‌کجاها برن ؟‌با چه کسانی حرف بزنند ومعاشرت داشته باشن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *