خانه / آموزش فن بیان / جلوگیری از بیرون جهیدن آب دهان موقع حرف زدن

جلوگیری از بیرون جهیدن آب دهان موقع حرف زدن

خیلی افراد بطور غیرعمدی موقع حرف زدن قطراتی از بزاق دهانشان بیرون می‌ریزد. با اینکه این مسئله می‌تواند موجب خجالت شود اما راه‌های ساده‌ای برای برطرف‌ کردن آن وجود دارد.

این نوع بیرون جهیدن آب دهان معمولاً به دلیل ترشح بیش از اندازه بزاق اتفاق می افتد که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. غذاها یا نوشیدنی‌های قندی می‌تواند موجب ترشح بی اندازه بزاق شود؛ همینطور اضطراب. اما بعضی افراد کلاً ترشح بزاقشان بیشتر از دیگران است و باید یاد بگیرند که چطور با آن کنار بیایند.

دستورالعمل:

۱. آرام‌تر حرف بزنید. وقتی هیجان‌زده می‌شوید، این احتمال وجود دارد که سرعت حرف زدنتان را بیشتر کنید. این باعث می‌شود کلماتی را نیمه ادا کنید یا صداها یا کلماتی غیرعادی به زبان آورید. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است تصادفاً آب دهانتان به بیرون بجهد کنید. وقتی چنین حسی در مکالمه به شما دست داد، سعی کنید سرعت حرف زدنتان را پایین بیاورید. با این روش خواهید دید که احتمال بروز آن مشکل کمتر خواهد شد.

۲. روی قورت دادن آب دهانتان تمرکز کنید. در بعضی موقعیت‌ها، ممکن است بزاق بیشتری ترشح کنید؛ این می‌تواند بخاطر عصب‌ها یا حتی دمای بدنتان باشد. اگر احساس می‌کنید که بزاقتان خیلی زیاد شده است، به خودتان یادآور شوید که بیشتر از قبل آب دهانتان را قورت دهید. با اینکه قورت دادن آب دهان عملی غیرارادی است، اما باید آن را ارادی انجام دهید. اما آنقدر روی آن تمرکز نکنید که حرف زدنتان یادتان برود. این کار را بین جملاتتان انجام دهید.

۳. قبل از اینکه حرف بزنید، تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید بگویید. اگر مطمئن نباشید که چه می‌خواهید بگویید، ممکن است کلمات را درست ادا نکنید. حتماً وقت بگذارید و قبل از این صحبت را شروع کنید، در مورد چیزهایی که می‌خواهید بگویید فکر کنید. در بیشتر مواقع، نیازی به پاسخ دادن سریع نیست. سعی کنید بیشتر به کیفیت حرف‌هایتان توجه داشته باشید تا سرعت حرف زدنتان.

۴. برای گفتاردرمانی نزد متخصص بروید. ممکن است مشکل نوک زبانی حرف زدن داشته باشید که باعث می‌شود موقع ادای بعضی حروف (مثل س) بریده بریده حرف بزنید. ممکن است دلیل بیرون جهیدن آب موقع حرف زدن همین باشد. متخصص می‌تواند کمکتان کند هر مشکل گفتاری خود را از بین ببرید و بدون ترس حرف بزنید.

اگر هنوز هم تصور می‌کنید که ترشح بزاقتان بیشتر از حد عادی است، برای اطلاعات بیشتر بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید.

منبع: سایت مردمان

درباره‌ی مدیر سایت

سرکار خانم فرزانه سادات معصومیان از سال 1374 تا به امروز در شبکه های مختلفی از جمله رادیو جوان، ایران، پیام، فرهنگ، قرآن، سلامت، شبکه خبر، شبکه چهار، شبکه جام جم و دیگر برنامه های صداوسیما فعالیت داشته است. وی این سایت را با هدف انتقال تجربه خود در عرصه سخنرانی و گویندگی به علاقه مندان راه اندازی کرده است.

حتما ببینید

تصویری / پنجمین کارگاه دو روزه “ثروت صدا ”

پنجمین کارگاه آموزشی دو روزه”ثروت صدا” که در تاریخ ۱۸ و ۱۹ مهر ماه سال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *