خانه / آموزش فن بیان / ترس از سکوی سخنرانی

ترس از سکوی سخنرانی

ترس از شکست 

ترس از سکوی سخنرانی تا اندازه ای از ترس از عملکرد نامناسب ناشی میشود. شما فکر می کنید: من جلوی دوستانم از خودم یک احمق می سازم! 

حتی بدتر، ممکن است نگران باشید در نظر فردی بخصوص احمق جلوه کنید. به عنوان مثال، در نظر همسر یا رییستان. برای غلبه بر این نوع ترس از سکوی سخنرانی، دو راه زیر را امتحان کنید: 

با آن مبارزه کنید. بله شما زهره ترک شده اید، اما هیچ کس از این موضوع باخبر نمی شود مگر اینکه آن را نشان بدهید. نگویید: فقط می خواهم به شما بگویم که چقدر عصبی هستم. یا باور نمی کنید چقدر از حرف زدن جلوی شما اضطراب دارم. 

ممکن است خیال کنید چهره ی شما ترستان را نشان می دهد. می توان گفت تا حدودی در تمام موارد چنین نیست مگراینکه به عمد احساستان را نشان بدهید.

موفقیت را تجسم کنید. آیا هیچ وقت در مورد آینده بینی های معطوف به مقصود چیزی شنیده اید؟ این پیش بینی ها وقتی رخ می دهد که شما در مورد خودتان در یک وضعیت صحبت می کنید. برای نمونه ، اگر تصور کنید پشت میز خطابه خرابکاری خواهید کرد، به احتمال قوی عملکرد سخنرانی تان را تضعیف  می کنید. 

به جای صحبت در مورد خودتان در وضعیتی که ترس  بیشتر و اعتمادبه نفس کمتری ایجاد می کند، خودتان را به وضعیتی ببرید که ترس کمتر و اعتمادبه نفس بیشتر ایجاد کند. خودتان را تصور کنید که سخنرانی بی عیب و نقصی ایراد می کنید. 

تصور ذهنی از خودتان را کنترل کنید، تمام اعتماد به نفستان را در درونتان نگه دارید. بفهمید که هرچند ممکن است با زبان سحرآمیزتان جمعیت را مسحور نکنید، دلیلی وجود دارد که به جای یکی از مخاطبان از شما خواسته شده سخنرانی کنید

درباره‌ی مدیر سایت

سرکار خانم فرزانه سادات معصومیان از سال 1374 تا به امروز در شبکه های مختلفی از جمله رادیو جوان، ایران، پیام، فرهنگ، قرآن، سلامت، شبکه خبر، شبکه چهار، شبکه جام جم و دیگر برنامه های صداوسیما فعالیت داشته است. وی این سایت را با هدف انتقال تجربه خود در عرصه سخنرانی و گویندگی به علاقه مندان راه اندازی کرده است.

حتما ببینید

آموزش فن بیان در تهران

دوره های آموزش حضوری فن بیان و سخنوری استاد فرزانه معصومیان

دوره های آموزش حضوری فن بیان و سخنوری استاد فرزانه معصومیان   آیا در برقرای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *