خانه / آموزش فن بیان / اصول سخنرانی:چرا سخنرانی برای یک جمع، وحشت‌آور است؟

اصول سخنرانی:چرا سخنرانی برای یک جمع، وحشت‌آور است؟

اصول سخنرانی

 

برای انتقال پیام یا نظرات خود باید مهارت لازم برای ارائه‌ی اطلاعات به روشنی را داشته باشید؛ امروزه یادگیری اصول سخنرانی  تقریبا در همه‌ی رشته‌ها ضروری هستند. اگر مدیر یا دانشجو هستید یا می‌خواهید کسب‌و‌کار خود را شروع کنید یا برای بورس تحصیلی یا سمت خاصی درخواست کنید، ممکن است از شما بخواهند در جایی یک سخنرانی داشته باشید. در این شرایط اولین کاری که باید انجام دهید آماده کردن پاورپوینت و سپس افزایش مهارت‌های ارائه است. البته برای یک سخنرانی موفق و الهام‌بخش به آمادگی و تمرین زیادی نیاز دارید، در این صورت ممکن است حتی به پاورپوینت احتیاج نداشته باشید، پس در این شرایط باید اصول سخنرانی را یاد بگیرید.

بسیاری از مردم هنگامی که از آن‌ها می‌خواهند اولین سخنرانی عمومیشان را انجام دهند، وحشت‌زده می‌شوند اما این ترس اولیه با آمادگی کاهش می‌یابد تا جایی که ممکن است ارائه‌ی فوق‌العاده‌ای داشته باشند. پس این مطلب مطمئناً برای سخنرانی موفق به شما کمک خواهد کرد.

سخنرانی چیست؟

سخنرانی یا ارائه، وسیله‌ی ارتباطی است که در موقعیت‌های سخنرانی مختلف نظیر صحبت کردن با گروه یا سخنرانی در جلسه، انجام می‌شود. برای داشتن ارائه‌ موفق، باید مرحله به مرحله آماده شده و روش‌ها و ابزارهای ارائه‌ی اطلاعات به دقت بررسی شوند.

آماده شدن برای سخنرانی

آماده شدن مهم‌ترین بخش یک سخنرانی موفق است. این مرحله یکی از پایه‌های اصلی در اصول سخنرانی است و هیچ راه میانبری برای آن وجود ندارد.

مرتب کردن بخش‌های سخنرانی

یکی دیگر از اصول سخنرانی مرتب کردن بخش های سخنرانی می باشد. صرف‌نظر از اینکه در جای رسمی یا غیر رسمی سخنرانی دارید، باید اطلاعات را به وضوح و به درستی منتقل کنید. باید به درستی بدانید چه چیزی می‌خواهید بگویید و به چه ترتیبی می‌خواهید آن را منتقل کنید. روشن بیان کردن نظرات و سازماندهی مناسب آن‌ها منجر به پیام‌های منطقی و پرانرژی می‌شود.

اصول سخنرانی

 نوشتن متن ارائه

سومین اصل از اصول سخنرانی نوشتن متن ارائه می باشد. پیش از شروع نوشتن ارائه باید نکات اصلی حرف‌هایتان را انتخاب کرده و نظراتی که قصد بیان آن‌ها را دارید بسط داده باشید، سپس شروع به نوشتن می‌کنید. هنگام نوشتن باید بدانید پیام اصلی حرف‌هایتان چیست و چه نفعی برای مخاطبتان دارد؟ آن‌ها از آن اطلاعات چه استفاده‌ای می‌توانند بکنند؟

پس از آن ممکن است مخاطبتان فکر کند چرا باید این کار را انجام دهم؟ چرا باید به این موضوع فکر کنم؟ در نوشتن ارائه باید به سوالات «چرایی» مخاطبان پاسخ دهید. در مرحله بعد سوالات دیگری در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود: چگونه به چیزی که شما پیشنهاد می‌دهید دست یابند؟ مستقیماً به آن‌ها نگویید چه کاری انجام دهند، تنها به آن‌ها پیشنهادات را بگویید. سپس با ارائه شواهد نظیر آمار، مثال‌های شخصی یا مطالعات قبلی حرف‌های خود را با دلیل اثبات کنید.

انتخاب روش سخنرانی

انتخاب روش سخنرانی چهارمین گام از اصول سخنرانی می باشد. هنگامی که نکات مهمی که قصد دارید بگویید را مشخص کردید و درباره‌ی ترتیب گفتن آن‌ها نیز تصمیم گرفتید، زمان آن فرا رسیده که روش ارائه سخنرانی را انتخاب کنید. روش ارائه با توجه به عوامل مختلفی نظیر مخاطب، محل انجام سخنرانی، تمایل شما و امکانات ممکن است رسمی یا غیر رسمی باشد.

آماده کردن یادداشت‌های سخنرانی

گام پنجم از اصول سخنرانی آماده کردن یادداشت های سخنرانی می باشد. تعداد کمی می‌توانند در ارائه‌شان از یادداشت استفاده نکنند. باید با توجه به توانایی خود در سخنرانی از یادداشت به صورت مختلف برای مثال از متن کامل، یادداشت کلمات کلیدی یا نکات مهم استفاده کنید.

استفاده از ابزارهای تصویری

ششمین مرحله از اصول سخنرانی استفاده از ابزارهای تصویری می باشد. هنگامی از ابزارهای تصویری استفاده کنید که به درک موضوع یا جذب علاقه‌ی مخاطب، کمک کنند، تنها برای نشان دادن مهارتتان در تکنولوژی از آن‌ها استفاده نکنید. اگر به خوبی از این ابزارها استفاده شود تاثیر زیادی داشته و در مشارکت مخاطبان در ارائه موثر هستند در غیر این صورت سخنرانی را خراب می‌کنند.

ارائه داده‌ها

هفتمین گام اصول سخنرانی ارائه داده ها می باشد. گاهی داده‌ها به درک بهتر موضوع کمک می‌کنند اما فراموش نکنید استفاده زیاد از آمار و ارقام مخاطب را خسته می‌کند؛ از سوی دیگر ممکن است آن‌ها نتوانند معنای آمار را به خوبی درک کنند.

کنترل وسایل

گام هشتم از اصول سخنرانی را به شدت جدی بگیرید. برای یک سخنرانی موفق و بدون استرس، بهتر است پیش از شروع، سیستم صدا، تجهیزات صوتی-تصویری و میز ارائه را بررسی کنید. استرس پیش از سخنرانی کاملا طبیعی است که با روش‌های مختلف می‌توانید بر آن غلبه کرده و بر ارائه خود تمرکز کنید.

نحوه پاسخ به سوالات

نهمین گام و درواقع مهمترین اصل از اصول سخنرانی نحوه پاسخ به سوالات شرکت کنندگان می باشد. برخی از سخنران‌ها در پایان ارائه و برخی دیگر هر زمان که حضار سوال پرسیدند، به سوالات جواب می‌دهند. بهتر است در آغاز سخنرانی، نحوه پاسخ به سوالات را به مخاطبان بگویید، این بخش نیز یکی از اصول سخنرانی است.

منبع: وبسایت رسمی استاد معصومیان

درباره‌ی مدیر سایت

سرکار خانم فرزانه سادات معصومیان از سال 1374 تا به امروز در شبکه های مختلفی از جمله رادیو جوان، ایران، پیام، فرهنگ، قرآن، سلامت، شبکه خبر، شبکه چهار، شبکه جام جم و دیگر برنامه های صداوسیما فعالیت داشته است. وی این سایت را با هدف انتقال تجربه خود در عرصه سخنرانی و گویندگی به علاقه مندان راه اندازی کرده است.

حتما ببینید

چگونگی رفتار در محیط کاری

بهترین شیوه های رفتار در محیط کاری، که همه باید بدانند!!

بهترین شیوه های رفتار در محیط کاری، که همه باید بدانند!! انسان موجودی اجتماعی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *